"

Patronka ludzi pracy

Wyobraźmy sobie plac przy ulicy Dąbrowskiego w Rzeszowie, w miejscu obecnego kościoła Misjonarzy Saletynów. Nocą, do znajdującej się tam niewielkiej drewnianej kaplicy, w której znajduje się figura Matki Bożej, zakrada się dwóch mężczyzn. Jeden obserwuje otoczenie, a drugi oblewa kaplicę benzyną i podpala. To nieznani sprawcy, którzy w okresie komunizmu próbowali przeszkodzić w budowie nowego kościoła.

Dzieje parafii Matki Bożej Saletyńskiej sięgają lat trzydziestych XX wieku. Znany rzeszowianin, ks. Julian Łukaszkiewicz, ufundował budynek w celu prowadzenia zakładu wychowawczego i sierocińca. W 1936 r. gmach w stanie surowym przekazał Zgromadzeniu Księży Misjonarzy Saletynów. Oprócz zakładu wychowawczego utworzono w nim szkołę powszechną i kaplicę dla wiernych, w której zapoczątkowano kult Matki Bożej Saletyńskiej. Wybuch wojny położył kres prężnie rozwijającemu się dziełu. Niemcy usunęli zakonników, przeznaczając cały budynek na cele wojskowe.

Po wojnie, w związku z rozwojem Rzeszowa, biskup przemyski Franciszek Barda erygował parafię pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej, zobowiązując jednocześnie władze zakonne do wzniesienia kościoła. Rozpoczęły się starania o zezwolenie na budowę, które w rezultacie trwały aż do 1978 roku. Czas ten był okresem wielu trudności i represji ze strony Służb Bezpieczeństwa.

Ważnym wydarzeniem w życiu parafii było przywiezienie z Dębowca figury Matki Bożej Saletyńskiej i wybudowanie prowizorycznej kaplicy w celu obrony placu pod budowę świątyni. Figura ta została wykonana w 1939 roku z drewna lipowego ? od 1941 r. odbierała cześć od wiernych w sanktuarium w Dębowcu. W 1978 r., zaraz po jej umieszczeniu w kaplicy, nieznani sprawcy usiłowali ją spalić, ale pożar we wstępnej fazie ugaszono. Te wypadki miały także wielki wpływ na rozszerzanie się kultu Matki Bożej z La Salette. W 1983 wybudowano kościół ku czci Matki Bożej Saletyńskiej, gdzie w głównym ołtarzu umieszczono wspomnianą figurę.

Rzeźba ukazuje Maryję w postawie stojącej z założonymi na piersiach rękami. Szyję Maryi otacza złoty łańcuch z krzyżem i narzędziami męki Pańskiej ? młotkiem i obcęgami ? charakterystyczny element dla przedstawień Matki Bożej Saletyńskiej. Widząc dynamicznie rozwijający się kult Matki Bożej, proboszcz parafii w 1998 roku zwrócił się z prośbą o wyrażenie zgody na ukoronowanie na prawach diecezjalnych figury Matki Bożej Saletyńskiej. 27 sierpnia 2000 roku biskup rzeszowski Kazimierz Górny dokonał koronacji łaskami słynącej figury Pięknej Pani ? Patronki ludzi pracy, jednocześnie erygując Sanktuarium Matki Bożej Saletyńskiej.

Zwrócenie uwagi na środowisko ludzi pracy nawiązuje m.in. do licznych spotkań w salentyńskiej parafii Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego ?Solidarność?. W modlitwie różańcowej zawierzajmy Maryi kształt duchowy i materialny naszej Ojczyzny. Prośmy o dobre wykorzystanie daru wolności.

Żródło: ks. Tomasz Nowak, Szkaplerz noś, na różańcu proś. Rozważania październikowe, Rzeszów 2011.

"

Czytaj więcej: Dary Ducha Świętego

Zakres prac dla grup sprzątających kościół:

a). Obmiatanie pajęczyn w całym kościele łącznie z chórem (szczególnie wokół żyrandoli i kinkietów ) jest do tego odpowiednia przedłużka w budynku gospodarczym

b). Ścieranie kurzy: ołtarze, ambona, stoliki, krzesła, ławki, ławeczki (elementy metalowe), chrzcielnica, stacje Drogi Krzyżowej, konfesjonały, parapety przyokienne, w zakrystii: ścieranie kurzy z całej zabudowy z szaf, parapet, krzesła, drzwi, na chórze: ławki, organy, schody.

c). Odkurzanie: cała podłoga w kościele, dywany, ławki, wewnątrz w szafie w zakrystii, babiniec.

d). Mycie podłóg - cała podłoga w kościele, zakrystii, babińcu. Jeśli każda grupa posprzątałaby wszystkie te wymienione rzeczy kościół byłby czysty, bo kościół wymaga sprzątania systematycznego. Odkurzacz, żeby działał trzeba włączyć przełącznik w zakrystii na tablicy elektrycznej.

e). Zrobienie porządku na cmentarzu czyli posortowanie śmieci: osobno szkło (zielone worki ? ale mniej niż połowę, bo się urywają), osobno plastik ( żółte worki - ale jeśli są wazony z kwiatami sztucznymi wypełnione gipsem czy betonem, to trzeba je rozbić, tuż obok śmietnika) i wreszcie osobno trawa, kwiaty naturalne i ziemia.

f). Posprzątanie łazienki czyli umycie ubikacji, płytek, podłogi

g). W zależności od pory roku proszę też o odgarnięcie śniegu wokół kościoła, a także z kościoła do budynku gospodarczego. Oczywiście miło jest jeśli jest też odgarnięte do plebanii, ale jeśli będzie trzeba, to ja obie sam z tym poradzę. A latem proszę o wykoszenie trawy wokół kościoła, wokół budynku gospodarczego i może też czasem na najnowszym cmentarzu.

h). Wszystkie rzeczy potrzebne do sprzątania systematycznie kupuję. Ale jeśli jest jakaś nagła potrzeba, to albo proszę kupić, a ja zwrócę pieniążki, albo powiedzieć, to szybko zostanie zakupione, bo na te rzeczy pieniążki są. Klucz od plebanii z tyłu, żeby wziąć ciepłą wodę jest w zakrystii. Gdyby ktoś chciał jeszcze zapytać o konkretny tydzień, to po każdej Mszy św. czy w niedzielę czy w tygodniu, czy jak będę w szkole, czy na plebanii, to proszę podejść. Oczywiście jeśli przychodzą Święta czy odpust, zakres obowiązków jest trochę inny.

i). Jeśli się jakiś sprzęt zepsuje, to proszę to do mnie zgłosić. Ja nie będę dochodził dlaczego coś zostało popsute, ale chcę to jak najszybciej naprawić albo kupić nowe. Bo przychodzi następna grupa i nie ma czym pracować.


Czytaj więcej: 1 % podatku dla Caritas...Caritas Diecezji Rzeszowskiej zwraca się z prośbą o przekazanie 1% podatku przy rozliczaniu się na rzecz Caritas (KRS 0000251723).
To dzięki tym pieniążkom Caritas wspiera skomplikowane operacje, organizuje wakacyjne wyjazdy dzieciom, finansuje leki i sprzęt medyczny, a także prowadzi placówki opiekujące się chorymi.

innocent DUSZPASTERZE:

Proboszcz - ks. Jan Gajda

Dziekan - ks. Zygmunt Kudyba

 

innocent POWOŁANIA   Z   PARAFII:

ks. Kazimierz Skała - Wojtkowa (diecezja przemyska)

ks. Jan Pochwała - Kanada

o. Tadeusz Szurlej - Lublin (OO. Bernardyni)

ks. Mariusz Fijałkiewicz - Kolbuszowa - Fara (diecezja rzeszowska)

s. Monika Gronek (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła) -  Miejsce Piastowe

s. Katarzyna Świątek (Zgromadzenie Sióstr św. Michała Archanioła) - Pruchnik

Czytaj więcej: Historia

HISTORIA PARAFII NIENASZÓW PW. WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

Miejscowości parafii Nienaszów leżą w województwie podkarpackim, powiecie jasielskim w pasie przygranicznym, niedaleko Nowego Żmigrodu.

W skład parafii wchodzą miejscowości: Nienaszów (Sośniny, Debrza, Kaczmarskie), Grabanina, Poraj i Sadki. Parafia liczy ok. 1600 mieszkańców.

Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od Nienasza, pierwotnego założyciela osady. O tej miejscowości powstałej zapewne w I połowie XIV wieku wspomina J. Długosz pod rokiem 1421. W tym roku w parafii był już kościół. Budowę obecnego kamiennego kościoła rozpoczęto w 1859 r., w miejsce drewnianej świątyni pod wezwaniem Matki Bożej Wniebowziętej. Budowę wsparli finansowo właściciele dworu, państwo Bronisława i Ludwik Krzystkiewiczowie oraz ówczesny proboszcz ks. Walerian Starakiewicz. Kościół zbudowano w 1862 r., a poświęcenia dokonał bp przemyski Jakub Glazer w 1889 roku.

W 1944 r. Niemcy wysiedlili wszystkich mieszkańców Nienaszowa w okolice Gorlic i Biecza. Wielu też zostało wywiezionych w głąb Niemiec. A kościół w czasie wojny służył jako schron przeciwbombowy. Zniszczono go dopiero u schyłku wojny. Po zakończeniu wojny większość mieszkańców powróciła z wysiedlenia, odbudowując spalone domy i remontując zniszczoną świątynię. W latach 1967 - 71 kościół odmalowano i ufundowano trzy nowe dzwony. A od wiosny 2003 - 2007 roku kościół poddano gruntownej renowacji, tak wewnątrz, jak i na zewnątrz.

Czytaj więcej: Godziny Nabożeństw

NIEDZIELA
7.30
9.00
10.30
15.30

 

DNI 
POWSZEDNIE

6.30
18.00
(17:00 czas zimowy)

 

ŚWIĘTA
7.30
9.00
18.00
(17.00 czas zimowy)

Czytaj więcej: Kancelaria ParafialnaKancelaria czynna

wtorek i czwartek - 18.30 - 19.30 (czas zimowy 17.30 - 18.30)

środa i piątek - 7.00 - 7.30

W sprawach nagłych - o każdej porze.

 

DOKUMENTY  POTRZEBNE  DO ZAWARCIA

MAŁŻEŃSTWA (3 MIESIĄCE WCZEŚNIEJ):

 

  1. Dowód osobisty.
  2. Świadectwo chrztu i bierzmowania.
  3. Świadectwa ostatnich klas z religii.
  4. Zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego.
  5. Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezie przedślubnej.
  6. Dokumenty z Urzędu Stanu Cywilnego (na tydzień przed zawarciem małżeństwa).

 

 

NARZECZENI  OTRZYMUJĄ  OD  KSIĘDZA:

 

  1. Prośbę o wygłoszenie zapowiedzi w parafii narzeczonego.
  2. Karteczki do spowiedzi.